Imieniny obchodzą:

Florian, Jolanta, Łazarz, Olimpia, Warwara, Żyrosław.


Zdarzenie z udziałem samochodu ciężarowego przewożącego substancje chemiczne

W dniu 20 listopada, o godzinie 7:42, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu ciężarowego na 89 kilometrze drogi nr 50. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z sochaczewskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP wraz z jej dowódcą.

chemq chem7 chem6 chem5 chem2 chem3 chem4

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów PSP stwierdzono, że samochód ciężarowy marki Scania zjechał z jezdni i znajdował się na prawym boku w przydrożnym rowie. Kierujący wysiadł o własnych siłach i nie wymagał pomocy medycznej. Pojazdem przewożone były substancje chemiczne w 8 paletopojemnikach o objętości 1000 litrów każdy: 4000 litrów nadtlenku wodoru roztwór 35% oraz 4000 litrów siarczanu żelaza (III) „PIX-113”. W wyniku zdarzenia doszło do rozszczelnienia zbiorników i uwolnienia przewożonych substancji do środowiska.

 

Działania straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wstrzymaniu ruchu drogowego, identyfikacji przewożonych substancji oraz wyznaczeniu strefy niebezpiecznej. Z pobliskiego domu ewakuowano jedną osobę. Na miejsce zdarzenia zadysponowana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Warszawa-6” z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 6 w Warszawie oraz żuraw samochodowy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 10 w Warszawie.

 

Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy z SGRChem-Eko „Warszawa-6” zidentyfikowali rodzaj płynów oraz przystąpili do ich przepompowywania do dostarczonych przez właściciela pojemników zastępczych. W trakcie prowadzonych działań powołano sztab, w skład którego weszli Komendant Powiatowy PSP w Sochaczewie, zastępca Dowódcy JRG PSP w Sochaczewie, dowódca plutonu SGRChem-Eko, Grupa Operacyjna Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sochaczewie oraz właściciel przewożonego ładunku.

 

Po wykonaniu czynności związanych z przepompowaniem cieczy zebrano pozostałości (mieszanina obu substancji z piaskiem) znajdujące się w rowie. Ustalono, że w wyniku zdarzenia wyciekło łącznie około 1,5 tony cieczy, z czego około 90% stanowił nadtlenek wodoru. Rozlane resztki substancji zneutralizowano i zmyto z drogi, a użyty w działaniach sprzęt poddano dekontaminacji. Przybyła na miejsce zdarzenia pomoc drogowa postawiła uszkodzony samochód na kołach i wciągnęła go na pas drogowy.

 

Działania zakończono o godzinie 14:15. Na czas prowadzonej akcji rejon operacyjny KP PSP w Sochaczewie w jej siedzibie zabezpieczały dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Niepokalanowa.

 

Tekst: st. kpt. T. Fijołek, zdjęcia: sekc. J. Flis

Dodaj komentarz

KALENDARZ

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
« lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook