Imieniny obchodzą:

Agnieszka, Epifani, Jarosław, Jarosława, Jerosława, Marcela.


Zabytkowy Pałac w Szymanowie z szansą na remont

Prawdopodobnie jeszcze z tym roku obiekty szkolne Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Szymanowie doczekają się remontu. Możliwość pozyskania środków na ten cel przez zgromadzenie sióstr stało się możliwe dzięki ministrowi Maciejowi Małeckiemu, sekretarzowi stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Jolancie Gonta, staroście sochaczewskiemu. Odpowiadając na potrzeby społeczności Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek zarówno minister, jak i władze powiatowe podjęli decyzję o pomocy finansowej dla szymanowskiej placówki.

szyma2 szyma1

Do Ministerstwa Finansów poseł Małecki złożył wniosek o zwiększenie wydatków w części dotyczącej województwa mazowieckiego na rezerwy ogólne i celowe, z tego: 300 tys. zł na wydatki bieżące jednostek budżetowych i wydatki majątkowe, na zadania takie jak: „Remont XVIII-wiecznego Zespołu Pałacowego książąt Lubomirskich w Szymanowie, wpisanego do rejestru zabytków pod nr 92/17/57”. Wiadomo już, iż wniosek zyskał aprobatę ministerstwa i wkrótce środki mogą trafić do Szymanowa.

 

Z inicjatywy ministra Małeckiego zostało zorganizowane spotkanie w tej sprawie. Uczestniczyli w nim także starosta sochaczewski Jolanta Gonta, Tomasz Szlązak, dyrektor Biura Rozwoju i Inwestycji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim oraz przedstawicielki Klasztoru – s. Leticja i s. Krystiana. Jak zaznaczają niepokalanki, klasztorowi szczególnie zależy na wymianie stolarki okiennej w szkolnych obiektach, na ten czas to blisko sto okien. – Posiadamy już wymagane pozwolenia oraz gotowy projekt dotyczący tego typu termomodernizacji – podkreślały.

 

Przypomnijmy, że historia szymanowskiej szkoły sięga roku 1907, w którym siostry niepokalanki otrzymały od władz zaborczych pozwolenie na otwarcie placówki szkolno-​wychowawczej w Królestwie. Była to ostatnia z sześciu fundacji Marceliny Darowskiej, założycielki Zgromadzenia. Pałac Konstantego Lubomirskiego, w którym dziś mieści się szkoła, został zakupiony w 1907 roku przez arystokratkę Marię Ciechanowską. Dziś, poza liceum ogólnokształcącym funkcjonują tu dwie klasy gimnazjalne. W zespole pałacowym uczennice korzystają m.in. z klasopracowni, sali gimnastycznej, internatu, czy refektarza. Modernizacja stolarki okiennej znacząco poprawi współczynniki energetyczne obiektów, niewykluczone, że przy okazji przeprowadzony zostanie też remont wentylacji grawitacyjnej.

 

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Dodaj komentarz

KALENDARZ

Styczeń 2019
P W Ś C P S N
« gru    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook