Imieniny obchodzą:

Aaron, Bogusław, Halina, Klarysa, Marian, Niegosława, Teobald.


W Niepokalanowie powstaje Kaplica Adoracji. Można wspierać tę inicjatywę

- Utworzenie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu w Bazylice w Niepokalanowie jest wielką potrzebą duchową wspólnoty klasztornej i parafialnej. Głównym celem podjętych działań jest poruszenie serc ludzkich, jakie może dokonać się, jeśli odpowiemy na wezwanie Jezusa wypowiedziane do każdego z nas: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” – powiedział o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii Niepokalanów, główny inicjator budowy kaplicy.

 

Utworzenie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu jest kluczowym i najważniejszym działaniem, jakie zostaje podjęte w ostatnich latach. Bazylika w Niepokalanowie, która została wybudowana w latach 1948-1954, nie była poddawana, od tego czasu, pracom modernizacyjnym na szeroką skalę. Konieczna jest wymiana okien, modernizacja ogrzewania, prace zabezpieczające obiekt oraz stworzenie właściwych warunków do przechowywania szat liturgicznych, które są zdeponowane w Bazylice.

 

– Nasi przodkowie uczestniczyli w wielkim dziele budowy tej świątyni. Dziś do nas należy zadbanie o to, co przekazali nam przodkowie, a czego twórcą duchowym był św. Maksymilian Kolbe – zaznacza o. Sąsiadek.

 

Wsparcie modlitewne

 

Dzieło utworzenia Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu ma wymiar duchowy. Jego niezbędnym elementem jest włączenie się ludzi dobrej woli we wsparcie modlitewne.

 

– Naszym pragnieniem jest, aby modlitwa towarzyszyła nam od początku i była kontynuowana po powstaniu Kaplicy. Bezinteresowne wsparcie modlitewne dla ludzi cierpiących, chorych, potrzebujących pomocy, jest tym, co możemy ofiarować w każdym czasie – podkreśla proboszcz z Niepokalanowa. – Dzieło utworzenia Kaplicy Adoracji zostało powierzone Niepokalanej Maryi, ufamy bezgranicznie, że w Jej Najświętszych dłoniach jest ono bezpieczne. Prosimy ludzi dobrej woli z całej Polski, aby włączyli się w dzieło, będące kontynuacją tego co stworzył św. Maksymilian. Na nasz apel już odpowiedziały wspólnoty zakonne i parafialne, za co bardzo dziękujemy. Wszyscy którzy włączają się w to dzieło, w jakikolwiek sposób, są otoczeni modlitwą – wyjaśnia.

kaplica

Planowany harmonogram prac

Kwiecień 2017

Przygotowanie pomieszczeń na potrzeby ministrantów oraz zespołu muzycznego i Scholi.

Maj-lipiec 2017

Przygotowanie koncepcji i projektu Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Czerwiec–lipiec 2017

Wykonanie prac budowlanych (wymiana okien, CO, ścianki działowe) w absydzie za prezbiterium Bazyliki.

Lipiec –wrzesień 2017

Wykonanie prac budowlanych w pomieszczeniu tworzonej Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu

Październik 2017

Instalacja nowego wyposażenia na potrzeby przechowywania szat liturgicznych na półkolu za prezbiterium Bazyliki.

Listopad 2017

Instalacja Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Postęp prac będzie zależny od wielkości zebranych środków finansowych.

 

Finansowanie

 

Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie w całości dziełem sfinansowanym w ramach składki społecznej. Aby zapewnić pełną transparentność przepływu środków finansowych, zbiórka funduszy odbywać się będzie za pośrednictwem specjalnie wydzielonego subkonta parafii, którym administruje o. Proboszcz Andrzej Sąsiadek.

Wpłat można dokonywać na konto:

Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie

ul. O. M. Kolbego 5

96 – 515 Teresin

Numer rachunku: 97 9284 0005 0009 8342 2000 0040

Tytuł wpłaty: Kaplica Adoracji, imię i nazwisko oraz adres darczyńcy.

 

Każda z osób, każdy z podmiotów, dokonujących wpłat otrzyma imienne podziękowanie za wsparcie dzieła budowy Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, dlatego inicjatorzy dzieła uprzejmie proszą o podanie danych darczyńcy w tytule wpłaty.

 

 

Zakres prac do wykonania

 

Istotą dzieła jest utworzenie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu. Znajdować się ona będzie w pomieszczeniu dawnej zakrystii ministrantów, po lewej stronie prezbiterium. Pomieszczenie ma powierzchnię około 70 m2. Obecnie znajdują się w nim stroje liturgiczne. Wobec czego niezbędne będzie opróżnienie pomieszczenia i przeniesienie szat liturgicznych do nowo tworzonej drugiej zakrystii na tzw. półkolu za Prezbiterium Bazyliki. Konieczne jest zamówienie specjalnego wyposażenia do przechowywania strojów liturgicznych, które zostanie zamontowane na półkolu. Na potrzeby ministrantów, zespołu muzycznego zostaną przygotowane oddzielne pomieszczenia, poza półkolem. Powyższym pracom muszą towarzyszyć niezbędne roboty budowlane w pomieszczeniu przyszłej Kaplicy oraz na półkolu. Niezbędna jest wymiana wszystkich okien drewnianych w Bazylice. (półkole, klatki schodowe przy prezbiterium, Kościół dolny i pomieszczenia przylegające). Konieczna jest instalacja centralnego ogrzewania oraz wykonanie innych prac ogólnobudowlanych. Wszystkie powyższe działania nie mogą zakłócić funkcjonowania Bazyliki.

 

Utworzenie Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, zostało powierzone firmie Drapikowski Studio z Gdańska. Pan Mariusz Drapikowski uczestniczy w dziele Gwiazd Dwunastu – idei propagowania modlitwy adoracyjnej przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju w ludzkich sercach i na całym świecie. Pierwszy z ołtarzy adoracyjnych, Tryptyk Jerozolimski znajduje się w Ziemi Świętej. Drugi ołtarz to pentaptyk – Gwiazda Kazachstanu, którego miejscem docelowym jest kaplica w sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornym. Trzecia z Gwiazd Dwunastu, nosi tytuł „Donum Caritas et Pax” – „Dar Miłości i Pokoju” a jego miejscem przeznaczenia jest sanktuarium Maryi Królowej pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Prace Pana Mariusza Drapikowskiego można oglądać na stronie www.drapikowski.pl

 

Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu w Niepokalanowie będzie nawiązywać w stylistyce w prac Pana Mariusza Drapikowskiego. W pierwszej kolejności zostanie przedstawiona i uzgodniona koncepcja Kaplicy. Całkowity zakres prac przewidzianych do realizacji będzie największy od czasu utworzenia Bazyliki w roku 1954.

 

Źródło: Parafia Niepokalanów

Dodaj komentarz

KALENDARZ

lipiec 2022
P W Ś C P S N
« gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook