Imieniny obchodzą:

Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł.


Uwaga na upały! Zachowaj bezpieczeństwo, szczególnie nad wodą!

Wysoka temperatura jest bardzo niebezpieczna dla człowieka i zwierząt. Najbardziej narażone na jej działania są dzieci i osoby w podeszłym wieku. Dla innych słońce również może okazać się niebezpieczne. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem i dobrym nawodnieniu. Osoby planujące wypoczynek nad wodą, prosimy o odpowiedzialne zachowanie.

hot

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o zagrożeniu drugiego stopnia dla powiatu sochaczewskiego. Wysokie temperatury powodują, że pojawia się zagrożenie odwodnieniem i przegrzaniem. Upał i oślepiające słońce mają również negatywny wpływ na komfort jazdy.

 

 

Nigdy nie zostawiajcie w samochodzie dzieci, seniorów wymagających opieki i zwierząt. Wchodząc do sklepu na „szybkie” zakupy, możesz odnieść wrażenie, że byliście tam dosłownie kilka minut. W tym czasie temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut, a 27 stopni Celsjusza na zewnątrz to nawet 60 stopni we wnętrzu auta. Czyli śmiertelnie niebezpieczna dla tych, którzy zostali w samochodzie. Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować. Podobnie jest z seniorami wymagającymi stałej opieki i zwierzętami.

 

 

Pamiętajcie o dzieciach! Śpiące dziecko nie przypomni wam, że o nim zapomnieliście. Jeśli zauważyliście dziecko zamknięte w samochodzie – reagujcie! Jeśli widzicie, że dziecko, senior lub zwierzę pozostawione w samochodzie (nawet w cieniu) jest przegrzane, nie reaguje i jego życie jest zagrożone – natychmiast zadzwońcie na numer 112 i poinformujcie służby.

 

 

Kierowcy również muszą uważać na wysokie temperatury. Jazda samochodem w czasie upałów, zwłaszcza bez klimatyzacji, nie należy do najprzyjemniejszych. Kierowca szybciej się męczy, a to może doprowadzić do zdarzenia drogowego.

 

Za tydzień zaczynają się wakacje – czasu szczególnego dla całej rodziny. Jest to również okres wzmożonego ruchu na drogach. Pamiętajcie, że niezależnie od pory roku, należy poruszać się zgodnie z przepisami, by dojechać bezpiecznie do celu. Kierowcy powinni robić sobie co jakiś czas przerwy i wybierać zacienione miejsca do odpoczynku. W czasie upałów spada koncentracja i pojawia się uczucie osłabienia, zmęczenia czy nawet poirytowania. To przekłada się na styl jazdy. Można poprawić komfort używając okularów przeciwsłonecznych z dobrym filtrem, a także klimatyzacją, którą również należy właściwie przygotować.

 

 

Przypominamy również o bezpieczeństwie nad wodą w upalne dni! Zanim wejdziecie do wody, zwróćcie uwagę na kolor flagi informującej czy kąpiel w danym momencie jest dozwolona. Pamiętajcie, że czerwona sygnalizuje bezwzględny zakaz kąpieli, biała – że jest dozwolona, a jej brak informuje o tym, że kąpielisko jest zamknięte i nie ma tam ratownika.

 

 

Wiele osób niestety wybiera tzw. „dzikie kąpieliska”. Jest to bardzo ryzykowane zachowanie. Można wymienić wiele powodów dla których NIE należy z nich korzystać – zaczynając od braku ratowników, którzy w razie potrzeby natychmiast ruszą z pomocą i kończąc na złej jakości wody.

 

 

Zbiorniki wodne, które nie są objęte nadzorem i kontrolą mogą być śmiertelną pułapką. Zmienne dno, prąd rzeki, korzenie i wodorosty mogą spowodować, że znajdziemy się pod wodą, a na ratunek będzie za późno. Apelujemy, by przy wyborze miejsca do pływania kierować się zdrowym rozsądkiem oraz troską o siebie i innych. Korzystajcie tylko z kąpielisk, które są nadzorowane przez ratowników. Nigdy nie wchodźcie do wody pod wpływem alkoholu! Nie wbiegajcie rozgrzani do wody i nie skaczcie z pomostów – zwłaszcza „na główkę”! Zawsze stosujcie się do poleceń ratowników i do regulaminu kąpieliska. Mierz siły na zamiary i nigdy nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.

 

Wybierając się z dzieckiem nad wodę, nigdy nie spuszczaj go z oczu. Chwila nieuwagi dorosłych może zakończyć się tragicznie, bo dziecko nie jest w stanie przewidzieć zagrożeń jakie niesie woda.

 

Pamiętajcie, że z wodą nie ma żartów. W zeszłym roku w powiecie sochaczewskim doszło do trzech utonięć. Wśród osób, które straciły życie pod wodą było dwóch nastolatków. Jeśli widzicie osoby potrzebujące pomocy, dzwońcie na numer 112! Odpowiednie służby ruszą na ratunek.

 

mł. asp. Agnieszka Dzik, Policja Sochaczew

Dodaj komentarz

KALENDARZ

grudzień 2023
P W Ś C P S N
« gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook