Imieniny obchodzą:

Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir, Wanda.


Usuń azbest – dbaj o zdrowie swoje i sąsiadów!

azbest

Azbest – to grupa wielu różnych minerałów, występujących w formie włóknistej o stosunku długości do średnicy włókna co najmniej 100:1. Znany bliżej jako element składowy eternitu, którym pokryte są dachy wielu domów. Azbest jest substancją szkodliwą chorobotwórczą, dlatego warto go usuwać z naszego otoczenia. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Gmina Teresinplanuje bieżącym w roku, podobnie jak w latach poprzednich, wystąpić do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji polegającej na demontażu oraz utylizacji wyrobów zawierających azbest.

Środki pozyskane przez Gminę Teresin przeznaczone będątylko i wyłącznie na demontaż, przewiezieniei utylizację azbestu, natomiast nie mogą być wydatkowane na wykonanie nowych pokryć dachowych.

Osoby fizyczne nieprowadzącedziałalności gospodarczej, które są zainteresowane usunięciem azbestu ze swoich posesji mogą składać wnioski do Urzędu Gminy w Teresinie, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 13lutego2015rokudo godz. 15.00.

Do wniosku należy dołączyćnastępujące dokumenty:
– dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
– dokument potwierdzający przyjęcie zgłoszenia robót budowlanych wydany przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie;
– dokumentacja potwierdzająca aktualny stan pokrycia dachu

 

azbest_2W związku z ograniczoną ilością środków o zakwalifikowaniu do dofinansowania decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji można uzyskać w siedzibie Urzędu Gminy Teresin, ul.Zielona 18, Referat
Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej, tel.46864 25 62

Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej. Szkodliwość włókien azbestowych zależy od średnicy i długości włókien. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych skąd są usuwane przez rzęski, włókna bardzo drobne są usuwane przez system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne nie są włókna długie (>5 μm), lecz cienkie (do 0,01 μm) – przenikają one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Szacuje się, że w całej Europie rocznie 400-600 osób zapada na różne choroby wywołane przez azbest (rak oskrzeli, rak płuc, międzybłoniak, pylica azbestowa). U osób stykających się z azbestem rak płuc został uznany za chorobę zawodową.

Największe ryzyko wchłaniania włókien azbestowych występuje podczas pracy z minerałami azbestowymi oraz podczas kruszenia i obróbki produktów azbestowo-cemetowych. W roku 1997 zakazano wprowadzania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcji wyrobów zawierających azbest oraz obrotu azbestem i wyrobami zawierającymi azbest.
/PW + źródło: teresin.pl/

Dodaj komentarz

KALENDARZ

styczeń 2022
P W Ś C P S N
« gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook