Imieniny obchodzą:

Paula, Paulina, Polikarp, Skarbimir, Wanda.


Nauka, zabawa, profilaktyka – świetlica dla dzieci w Domu Parafialnym

Już prawie 13 lat działa w parafii Niepokalanów świetlica profilaktyczno – wychowawcza, gdzie dzieci z tego terenu mogą m. in. odpocząć, zjeść obiad, odrobić lekcje. – Naszym podopiecznym ta świetlica daje bardzo dużo i jest im potrzebna, oraz jest uzupełnieniem opieki, którą dzieci na co dzień mają w domu od rodziców – mówi Karolina Krukowska, koordynatorka świetlicy.

Pierwotny pomysł był taki, aby ze świetlicy korzystały głównie dzieci z rodzin z trudną sytuacją materialną lub też gdzie pojawiają się problemy społeczne. Jednak w czasie minionych 13 lat na zajęcia przychodziły nie tylko dzieci z problematycznych rodzin. Tak jest również obecnie. Z oferty mogą korzystać wszystkie zainteresowane dzieci, a przez to w dobrej atmosferze spędzić popołudnie. Obecnie grupa podopiecznych świetlicy liczy około 10 osób. – Oferujemy różne atrakcje, m. in. zabawę, odpoczynek, obiad, wyjścia do kina, na basen, na pizzę czy też zajęcia przy komputerze. Są też wolontariuszki, które pomagają w nauce języka niemieckiego lub matematyki.
Nie tylko kredki
Myślę, że się rozwijamy i jesteśmy otwarci na kolejne ciekawe propozycje – stwierdza Karolina Krukowska w rozmowie z T24. Jak zauważa, czasy mocno się zmieniają i już nie wystarczy dać dzieciom kredki czy wycinanki. Dzieci i młodzież mają już inne potrzeby, dlatego należy stale proponować coś nowego. W czasie rozpoczętych ferii zimowych świetlica również będzie oferowała swoim podopiecznym różne ciekawe formy spędzenia czasu.
Koordynatorka świetlicy wspomina również, że nierzadko jest potrzeba szczerze rozmawiać na trudne tematy, takie jak seksualność, narkotyki, alkohol. Dlatego pobyt dzieci na świetlicy jest również dla nich czasem aktywnego wychowania i rozwoju świadomości.
Dzieci przebywające na świetlicy odwiedza często o. Piotr Socha, wikariusz parafii Niepokalanów. – Wspiera nas duchowo, jest bardzo otwarty i stara się zawsze pomagać – zapewnia Karolina Krukowska.
Świetlica czynna jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.30 – 17.00. Powstała w 2002 roku i od tego czasu nieprzerwanie jest prowadzona. Inicjatorem był ówczesny proboszcz parafii Niepokalanów, o. Mariusz Słowik, który wpadł na ten pomysł. Funkcjonowanie świetlicy jest wspólnym dziełem parafii i Gminy Teresin. Parafia udostępnia pomieszczenia i zapewnia wyżywienie, natomiast gmina zatrudnia osobę do koordynowania świetlicy.

Na fotografii od lewej: Karolina Krukowska i część podopiecznych


/PW/

Dodaj komentarz

KALENDARZ

styczeń 2022
P W Ś C P S N
« gru    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook