Imieniny obchodzą:

Damazy, Dominik, Leonard, Maksymilian, Oda, Stojgniew, Walery, Wirgiliusz.


Ograniczenia przedłużone do 31 stycznia. Po feriach część uczniów wraca do szkoły

Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia. Pamiętajmy, że od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19. Zbyt wczesne wycofanie obostrzeń, może doprowadzić do drastycznego przyrostu zachorowań. 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół w ścisłym reżimie sanitarnym.

729x308

Rząd zapewnia, że decyzje w sprawie przedłużenia obowiązujących obostrzeń podejmuje wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące zamknięcia lub ograniczenia np. niektórych branż gospodarki będą obowiązywały także po 17 stycznia – do 31 stycznia. Czy przedłużenie etapu odpowiedzialności umożliwi ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na znoszenie ograniczeń?

 

 

 

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19

 •     Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
 •     Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
 •     Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
 •     Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 •     Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
 •     Nieczynne są stoki narciarskie.
 •     Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
 •     Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 •     Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
 •     Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
 •     W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
 •     W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
 •     Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
 •     Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 •     Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
 •     Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

 

Powrót klas I-III do szkół

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r. Nauczycieli mogą wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

 

 

 

Trwa akcja szczepień przeciw COVID-19

Aktualnie trwają szczepienia w tzw. grupie „zero”, czyli przeznaczone dla osób, które walczą na pierwszym froncie z COVID-19. Są to m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych czy pracownicy domów pomocy społecznej.

 

W kolejnym etapie, który rozpocznie się 15 stycznia, ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. Tego dnia rozpocznie się także rejestracja do szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, która potrwa do 21 stycznia. W następnym kroku zaszczepione zostaną osoby powyżej 70. roku życia oraz służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia rozpocznie się od 22 stycznia.

 

Rzetelne źródła informacji

 

Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.

 

Trwa także kampania informacyjna pod hasłem #SzczepimySię. W telewizji, radiu i Internecie prezentowane są specjalne spoty, a na ulicach polskich miast zawisły billboardy. Ponadto akcja #SzczepimySię obecna jest w mediach społecznościowych, gdzie możemy m.in. obejrzeć krótkie animacje oraz dowiedzieć się więcej na temat szczepień z infografik.

 

 

źródło: www.gov.pl/web/koronawirus

Dodaj komentarz

KALENDARZ

Listopad 2021
P W Ś C P S N
« paź    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook