Imieniny obchodzą:

Agaton, Ambroży, Marcin, Ninomysł.


GMINA TERESIN

 

Położenie
Współrzędne geograficzne Teresina.
Szerokość: 52°11′55″N
Długość: 20°25′00″E
Wysokość nad poziomem morza: 87 м

Gmina Teresin jest położona w centralnej części Polski. Około 35 km od zachodnich granic Warszawy oraz około 85 km od wschodnich granic Łodzi. Teresin od autostrady A2, która jest częścią międzynarodowego połączenia Berlin-Warszawa-Moskwa dzieli jedynie ok. 18 km. Stacja kolejowa Teresin-Niepokalanów jest położona przy ekspresowej linii kolejowej Warszawa-Berlin.

 

 

Atrakcje turystyczne
Gmina Teresin jest nierozłącznie związana z postacią św. Maksymiliana Kolbego, franciszkanina, który znany jest w świecie dzięki swojej heroicznej postawie podczas II Wojny Światowej. Wieziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz oddał dobrowolnie życie za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Zmarł w bunkrze głodowym
14 sierpnia 1941 r.
 
kolbe

Jednak wcześniej zrobił bardzo dużo dla rozwoju tych terenów, które należą dziś do Gminy Teresin. W latach 20. ubiegłego wieku wraz z braćmi franciszkanami rozpoczął budowę Niepokalanowa – Grodu Maryi, który do dziś jest wielką atrakcją zarówno dla pielgrzymów jak też zwykłych podróżników. Teren całego klasztoru oferuje dużą ilość niezwykłych i pamiątkowych miejsc, np. bazylika, drewniana kaplica św. Maksymiliana, muzeum i obiekty Ochotniczej Straży Pożarnej Niepokalanów (jedynej na świecie zakonnej straży pożarnej), muzeum św. Maksymiliana, zakonne działy pracy, muzeum pojazdów papieskich oraz wiele innych.

W Teresinie znajdziemy też zabytkowy pałac Epsteinów i Druckich-Lubeckich. Kilka kilometrów dalej, w Szymanowie znajduje się zabytkowy pałac Lubomirskich, gdzie obecnie mieści się Klasztor Sióstr Niepokalanek. Zabytkowe budynki pałacowe znajdziemy także w Strugach i Paskach. Oprócz tego w Paprotni znajdziemy obiekt „Kuźnia Napoleońska”, gdzie zatrzymywał się Napoleon podczas swoich wypraw wojennych.
Na terenie gminy nie brakuje atrakcyjnych ścieżek i tras wycieczkowych, nie brakuje również uroczych miejsc i krajobrazów. Warto tu zaglądać, warto tu mieszkać.

KALENDARZ

grudzień 2023
P W Ś C P S N
« gru    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook