Imieniny obchodzą:

Diana, Dianna, Gertruda, Helena, Hipolit, Hipolita, Jan, Kasjan, Radomiła, Wojbor.


FLIRTem do Teresina – zupełnie nowy pociąg w naszych stronach

IMG_20200715_061746Wiem, że mieszkańcy Teresina, podróżujący Kolejami Mazowieckimi na naszej trasie, mają powody do narzekania i odczuwania zazdrości wobec innych mieszkańców województwa. W czasie gdy podróżni na linii skierniewickiej, modlińskiej, czy tłuszczańskiej wracają po pracy do domów komfortowymi, klimatyzowanymi składami typu Impuls, Elf, czy EN57AL, my (za wyjątkiem Mazovi) jedziemy często tzw. mikrofalami, czy piekarnikami, pozbawionymi klimatyzacji i jednocześnie możliwości pełnego otwarcia okien.

 

 

Na szczęście, ta rzeczywistość powoli odchodzi do przeszłości. Otóż, od 15 lipca na naszej linii pojawił się zupełnie nowy pociąg, który jeszcze pachnie nowością. Nazywa się FLIRT. Brzmi sympatycznie, prawda? Jest to skrót od niemieckiej nazwy Flinker Leichter Innovativer Regional Triebzug czyli: Szybki, Lekki, Nowoczesny Pojazd Regionalny. Co można więcej o nim powiedzieć? Długo by wymieniać. Jest to pociąg jednoprzestrzenny, klimatyzowany, osiągający prędkość 160km/h wyposażony w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej i bezprzewodowy dostęp do internetu. Jest wyposażony w wewnętrzny i zewnętrzny monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, miejsce dla wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, nowoczesne toalety oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej, a także defibrylatory AED. Pociągi składają się z 5 członów (dotychczasowe pociągi jeżdżące na trasie Warszawa – Sochaczew – Łowicz mają 3 człony).

 

Na ten moment dla naszej linii wyprodukowany i odebrany jest jeden taki skład. Docelowo będzie ich 12 sztuk, co pozwoli w większości zastąpić obecny, wyeksploatowany tabor. Pociągi produkowane są w Siedlcach przez szwajcarską firmę Stadler, która słynie z niezwykłej jakości i niezawodności swoich produktów. Z artykułów prasowych można się dowiedzieć, iż produkcja postępuje szybko i już niedługo do ruchu będą włączane kolejne składy.

 

Wczoraj nowoczesny pociąg pierwszy raz w historii wjechał na teresiński dworzec punktualnie o godzinie 6.17. Nie mogłem nie skorzystać z tej okazji i wybrałem się nim na przejażdżkę. Różnica w komforcie jest niesamowita, ta cichość, przyspieszenie, wytłumienie drgań, wygodne fotele. Jedynie do czego mógłbym się przyczepić, to umiejscowienie wieszaków na rowery w środku pociągu, gdzie po ich zawieszeniu, ciężko jest przejść przez pociąg. Poza tym przyzwyczajono pasażerów, że rowery wozi się z tyłu lub na początku składu, więc może to powodować w początkowym okresie eksploatacji zamieszanie. To jedyny minus, który przy tak dużej ilości zalet, nie ma dużego wpływu na ostateczną ocenę. Dlatego zachęcam do podróżowania tym bardzo komfortowym pojazdem! W tym celu przedstawiam rozkład, na których połączeniach aktualnie można spotkać ten nowoczesny skład.

FLIRTem-do-TeresinaIMG_20200715_061805 IMG_20200715_112851 IMG_20200715_150510

TEKST i ZDJĘCIA: SZYMON JAWORSKI

Jedna odpowiedź na „“FLIRTem do Teresina – zupełnie nowy pociąg w naszych stronach””

  1. Marek Jaworski pisze:

    Gratuluję. Niech żyją kolejarze !!! Niech żyje FLIRT!!!

Dodaj komentarz

KALENDARZ

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
« lip    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook