Imieniny obchodzą:

Bonifacy, Bończa, Chryzant, Daria, Inga, Kryspin, Maur, Sambor, Taras, Teodozjusz, Wilhelmina.


Andrzej Duda w Sochaczewie i Żyrardowie

W zeszłym tygodniu w ramach kampanii prezydenckiej kandydat Prawa i Sprawiedliwości dr. Andrzej Duda odwiedził nasze powiatowe miasto Sochaczew i niedaleki Żyrardów. W ramach prowadzonej kampanii zamierza spotkać się z wyborcami we wszystkich powiatach.

Dr. Andrzej Duda zaznaczył że ubiega się o urząd Prezydenta, a nie tytuł, a w spotkaniach z wyborcami pragnie naprawić postrzeganie Prezydenta przez społeczeństwo jako urzędnika który nic nie może.
Były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przedstawił swoja wizję prezydentury opartej na podstawowym obowiązku dbania o społeczeństwo i sprawy społeczne.

 

Zaznaczył, że wiele grup społecznym było na przestrzeni kilku lat niedostrzeganych przez obecnego Prezydenta, reprezentującego państwo polskie, np. rodzice sześciolatków, inicjatorzy przeprowadzenia referendum odnośnie podwyższenia wieku emerytalnego, czy też obrońcy przedsiębiorstwa lasów państwowych składający ponad dwa miliony podpisów pod przeprowadzeniem w tej sprawie referendum. Zdaniem Andrzej Dudy Prezydent nie musi zgadzać się z pomysłami i poglądami wszystkich grup społecznych, odmienność poglądów jest wynikiem demokracji, ale powinien ich przyjąć, dyskutować, przedstawić swoje zdanie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo społeczne, dobro narodu polskiego czy interes Rzeczpospolitej Polskiej. Upodmiotowienie tych grup poprzez dostrzeżenie ich postulatów to jest ważna rola Prezydenta.

20150130_195044

Kandydat PiS wśród obowiązków Prezydenta wyszczególnia pilnowanie spraw społecznych poprzez inicjatywy ustawodawcze, odmowę podpisania ustawy, zwrócenie do ponownego rozpatrzenia przez parlament lub do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny w zgodności z Konstytucją, ponieważ jak wyjaśnia „rolą Prezydenta jest czuwanie nad przestrzeganiem Konstytucji i służenie Narodowi”.

Arbitraż czyli pośrednictwo w rozwiązywaniu konfliktów między rządem a obywatelami, grupami społecznymi czującymi się poszkodowanymi poprzez ustawy i działania rządu tak aby nie dochodziło do eskalacji konfliktu, to ma być kolejna rola Prezydenta według dr. Dudy.

 

Europoseł skrytykował obecną polską politykę zagraniczną, która od kilku lat cechuje się tym, że płynie w głównym nurcie. Absurd takiej polityki i sprzeczność z Polską Racja Stanu tłumaczy tym, że jeżeli ktoś płynie w głównym nurcie to oznacza, że tego nurtu nie tworzy. Brak w takiej postawie suwerennej polityki. Dlatego widzi tu duże pole aktywności Prezydenta, który we współdziałaniu z rządem może prowadzić zagraniczną politykę z nastawieniem na interes kraju. Według polityka eksponowane i lukratywne stanowiska w instytucjach europejskich nie dają zysku dla Polski. Nasza dyplomacja np. nie zasiada przy stole negocjacyjnym rozwiązującym konflikt za naszą wschodnią granicą.

Krytycznie ocenił pomysły zamiany polskiej waluty na Euro, co doprowadziłoby do tego że polski emeryt odbierałby 150 euro emerytury, a pracownik 500 euro pensji. Według deputowanego do PE najpierw należy doprowadzić Polskę i Polaków do stanu zamożności na poziomie średniej krajów Unii Europejskie tzw. starej unii, a potem wprowadzić do przestrzenie publicznej pytanie czy Euro Tak czy Euro Nie, wtedy gdy przejście na europejską walutę nie będzie zagrożeniem dla polskich obywateli, ani zagrożeniem w dobie kryzysu dla polskiej gospodarki.

Kandydat na urząd Prezydenta wspomniał zmagania Polaków z ubiegłego wieku o wolność, a następnie odbudowę Państwa Polskiego chcąc w ten sposób wlać w słuchaczy patriotycznego ducha i wiarę w możliwość dokonywania zmian.

1234

W odpowiedzi na pytania padające z sali kandydat PiS tłumaczył m.in. że: jest sceptyczny co do wprowadzania jednomandatowych okręgów wyborczych do wyborów parlamentarnych, ponieważ wygrywać wybory mogliby ci kandydaci, którzy mają pieniądze na kampanię. Choć nie jest też zagorzałym przeciwnikiem takiego rozwiązania. Popiera podwyższenie płacy minimalnej. Jest za odebraniem odpowiedzialności za szkoły samorządom, a przywrócenie tej funkcji władzy centralnej. Jest zwolennikiem przywrócenia szkół przyzakładowych, bo jak twierdzi potrzeba Polsce fachowców nauczonych, a nie przyuczonych.

 

Ocenił również krytycznie przyzwolenie na „łupieżcze” działania banków, które oferują w Polsce opłaty jedne z najwyższych w Europie i na świecie, a następnie wyprowadzają z Polski zarobione pieniądze do swoich spółek matek w innych krajach. Proponuje dla nich podatek obrotowy ale również i dla dużych sieci hipermarketów.

Zapytany o problem „Frankowiczów” minister Andrzej Duda zasugerował zmiany: jeśli kredytobiorca nie spłaca należności bank zabiera posiadłość, którą zapisano przy zawieraniu umowy i nic ponadto. Potrzebna jest radykalna kontrola w bankach, która ma ujawnić czy bank udzielając kredytu we Frankach CHF, w rzeczywistości go posiadał czy kreował wirtualną walutę. I na koniec kredyty winny być spłacane po takim kursie po jakim były brane.
„Moja prezydentura będzie dynamiczna nie mająca nic wspólnego z siedzeniem pod żyrandolem” – przekonywał Duda.

/PG/

 

Dodaj komentarz

KALENDARZ

październik 2021
P W Ś C P S N
« wrz    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gmina TERESIN – BIP

BIP Teresin

DODAJ OGŁOSZENIE DROBNE – MAX. 60 ZNAKÓW – ZA DARMO

Facebook